Вадуц – „Гордостта на Лихтенщайн“ може да изненада неприятно Левски

1895

На пръв поглед, отборът на Левски изтегли най-трудния жребий от българските тимове за първия квалификационен кръг на Лига Европа.
Съдбата прати „сините“ на Вадуц от Лихтенщайн, който от дълги години е футболната емблема на Княжеството. Тимът е редовен участник в европейските клубни турнири, като понякога дори постига и успех над отбори, имащи се за далеч по-класни от тях. Левски пък доста често обича да се дъни в откриващите кръгове на турнира, което прави двойката повече от непредсказуема.
Селекцията на Делио Роси ще бъде гост в първата среща на 12 юли, а седмица по-късно ще домакинства на своя „Георги Аспарухов“.
Нека се запознаем по-отблизо с историята на този наглед скромен клуб.Извънредно от Нион: Адмира Вакер срещу ЦСКА, Жалгирис дебне Левски, Хайдук (Сплит) за СлавияДнес в централата на УЕФА в Нион бе изтеглен жребият за втория по сила европейски клубен турнир Лига…Jun 20 2018bgsport.net

ИСТОРИЯ
Вадуц е създаден на романтичната дата 14 февруари, 1923 година. Първият президент на клуба е Йохан Васлер. Това е и единственият професионален клуб в Лихтенщайн.
В началото си, „червените“ играят в австрийското футболно първенство, но само година по-късно се местят в швейцарската лига, където се подвизават и до ден днешен. Безплатен обяд обаче няма, като „князете“ плащат годишна вноска на местната федерация от 150 000 паунда, за да бъдат част от въпросния шампионат.
Съперникът на Левски има емблематична роля в европейския футбол, като е един от малкото отбори, които се подвизават в първенства на различни държави. Такива още са Суонзи и Кардиф Сити в Англия, Монако във Франция, Сан Марино Калчо в Италия и други, които обаче са безкрайно непопулярни.
Разликата между Вадуц и гореспоменатите е, че отборът е със статут на гост в швейцарската лига, като не участва в турнира за купата на страната и не се бори за някоя от тамошните квоти за евротурнирите.

КАК ТАКА ВАДУЦ ВИНАГИ ИГРАЕ В ЕВРОПА?
Без значение от мястото си в швейцарската футболна йерархия, Вадуц винаги играе в евротурнирите, като редовен носител на Купата на Лихтенщайн. Това е и единствената надпревара в Княжеството.
В нея се пускат всички регистрирани клубове, без значение от това, че всички останали са с аматьорски статут. Всичко това предвещава безпроблемни мачове за „червените“, които стартират участието си от четвъртфиналите и редовно побеждават с двуцифрен резултат. Красноречиво за „интригата“ в този турнир говорят и спечелените от Вадуц трофеи – 46, като това е и абсолютен световен рекорд.
Най-големият конкурент на „местните“, както също наричат отбора, е другият тим от Лихтенщайн, който има някакви „успехи“ – Ешен/Маурен, който също играе по долните дивизии на Швейцария. Същност, съперничеството между тях е само на хартия, тъй като от 8 година, двата тима имат подписан договор за сътрудничество, с цел да тласка гореспоменатите към по-големи клубни успехи.

УСПЕХИТЕ В ШВЕЙЦАРИЯ И ЕВРОТУРНИРИТЕ
Сезон 2007/08 е първият, в който Вадуц играе в най-високото ниво на швейцарския футбол. Еуфорията в клуба е голяма, но Супер Лигата се оказва прекалено голяма хапка за „Гордостта на Лихтенщайн“. Тимът завършва на последно място, с актив от 5 победи, 7 равенства и 24 загуби.
„Червените“ се завръщат в елита през 2014/15, като съумяват да се задържат цели две години. Всичко обаче приключва през изминалата година, когато тимът отново финишира под фаталния №10 и се завръща във втория ешелон.
Чалъндж лигата е и обичайният хабитат на клуба, който вече дълги години не е изпадал в по-нискостояща дивизия от тази.

ОБЩОТО С ЛЕВСКИ – И ДВАТА КЛУБА СА ГУБИЛИ ОТ БЕВЕРЕН
Вадуц има богата история в евротурнирите, като всичко започва през 1992 година, когато „червените“ дебютират за Купата на УЕФА срещу Черноморец Одеса (0:5, 1:7). За близо 27 години, съперникът на Левски е отстранявал цели 11 тима. Сред жертвите на „князете“ са: Университате Рига (Латвия), Лонгфорд Таун (Ейре), Дачия Кишинев (Молдова), Уйпещ (Унгария), Фолкърк (Шотландия), Войводина (Сърбия), Колеж Европа (Гибралтар), Ла Фиорита (Сан Марино), Нюме Калиу (Естония), Силекс (Македония), Бала Таун (Уелс).
Тимът от Лихтенщайн има и нещо общо с Левски. През сезон 2004/05, „местните“ са на крачка от това да играят със „сините“, но във втория предварителен кръг за Купата на УЕФА губят от Беверен с общ резултат 5:2. След това пък белгийците минават и през тима на Станимир Стоилов.
За любителите на статистиката, най-голямата победа на Вадуц в Лига Европа е постигната като гост над Ла Фиорита с 5:0. Най-тежката им загуба пък е нанесена от Храдец Кралове (Чехия) с 9:1.

СЪСТАВЪТ
Исторически погледнато, Вадуц винаги е бил мястото, където играят почти всички национали на Лихтенщайн. С течение на времето обаче, отборът става все по-интернационален, като в момента играчи от Княжеството почти няма.
Голямата звезда на тима е нападателят Марко Девич. Макар и роден в Белград, стрелецът прави голямото си име с екипа на украинския национален отбор и тамошния Металист Харков. Реализаторът дори намира място и в състава на украинците за Евро 2012, където дори започва като титуляр срещу Англия, а него гол бива отменен.
До този момент Девич има 30 мача за Вадуц, в които е реализирал и 13 попадения.
Капитан на тима е Филип Мунтвилер, който има богат опит в елита на Швейцария с екипа на Санкт Гален, за който има 155 мача. Филип е опитен централен защитник, който се слави с това, че често излиза краен победител в единоборствата за висока топка.
Няма как да не споменем, че във Вадуц играе и непознатия за нас – Сандро Вайзе, който обаче е най-голямата звезда в сегашния национален тим на Лихтенщайн. Макар и на 25 години, въпросният вече е преминал през отбори като Базел, Хофенхайм, Рийд, Арау, Тюн, Рединг и Рьозеларе.

Старши-треньор на тима е 44-годишният Роланд Врабец, който до този момент е водил за кратко тимовете от Втора Бундеслига – Санкт Паули и ФСВ Франкфурт.
Голямата гордост на Вадуц като клуб е, че през него е преминал настоящият национален вратар на Швейцария – Ян Зомер.
Съставът на Вадуц към 15 юни, 2018 година:
ВРАТАРИ: Адреас Хирцел (Швейцария), Жустин Оспелт, Бенямин Бюхел
ЗАЩИТА: Мануел Микус, Беркай Сюлюнгьоз, Томуслав Пулич (Хърватия), Нилс вон Нийдерхойзен (Швейцария), Марио Бюхлер (Швейцария), Максимилиан Гьопел, Филип Мунтвилер (Швейцария)
ХАЛФОВЕ: Милан Гайч (Сърбия), Арон Зеле, Мартко Матис (Швейцария), Жоел Досу (Бенин), Сандро Вайзер, Морис Брунер (Швейцария), Ноа Фрик, Кристофер Дразан (Австрия)
НАПАДАТЕЛИ: Ферхат Саглам, Борис Бабич (Швейцария), Мохамед Кулибали (Франция), Игор Тадич (Франция), Седрик Шавале (Швейцярия), Марко Девич (Украйна).
Източник topsport.bgПреди минути: Ясни са съперниците в Лига Европа – приемлив за ЦСКА, трудни мачове за Левски и СлавияБългарските клубове научиха своите съперници за първия квалификационен кръг на турнира Лига Европа. …Jun 20 2018bgsport.net

Коментари