Първи кръг от плейофите в първата шестица на Първа лига и поредна издънка за Левски. За пореден път се събраха над 5-6 хиляди души на стадиона, но за пореден път си тръгнаха разочаровани след поредната постна, безидейна, импотентна и хаотична продукция на футболистите в синьо, пише колегата Георги Григоров от Топспорт.
С такова представяне на следващия домакински мач очакваме далеч по-малка посещаемост, защото този Левски няма с какво да те развълнува, за да отидеш на стадиона, особено в 20:30 в неделя вечерта. Тук и организаторите на първенството, заедно с телевизията, излъчваща срещите, могат сериозно да помислят. Това не е най-удобният час за посещение на футболна среща нито за домакинските, нито за гостуващите привърженици, но това е друга тема.
От трибуните да слезем на терена на „Георги Аспарухов“, където Левски е на път да влезе в сериозна домакинска серия без победа. Тежката равносметка е три мача, две равенства, една загуба, голова разлика 2:4. И ако дори оставим резултатите на заден план, истинската трагедия е в играта на „сините“. Те просто ти късат нервите! Срещу Локо (Пловдив) тимът постигна реми благодарение на късмета и недоглеждане от страничния съдия, загуба от Лудогорец след тотално надиграване от страна на разградчани и пълна безпомощност на домакините и вчера нов хикс с помощта на измислена дузпа.
Левски изглежда като сбор от играчи, дошли в клуба през различни периоди от време, по идея на различни треньори, съвсем несъобразени един с друг, отделни части от различни селекции. Всяка от тях е била направена спрямо визията на определен наставник, която визия обаче се разминава с тази на следващия. А тогавашният нов треньор е трябвало да прави тотално преобразяване на отбора със стария материал и малко нов, прибавен, докато постигне точната консистенция. Само че пак не е станала манджата и пак наново! Затова на терена всеки играч на „сините“ запълва някаква дупка, мъчи се да прави нещо, играе някаква си своя игра (в най-голяма степен това важи за Кабрал), къде му се получава, къде по-често не и така. Този сборен отбор от компромисни решения в различни селекции сега излиза под ръководството на Георги Дерменджиев да играе някакъв смислен футбол като приличен отбор. А „синият“ запалянко да консумира с удоволствие „сготвения“ продукт. Но това, което ни сервират Левски и Дерменджиев трудно се гледа, дъвче и преглъща и в много епизоди изобщо не става за ядене. То не е ястие, а безвкусен миш-маш.
Хайде да излезем от кулинарната тематика. Този Левски няма хомогенност, няма единност като сплав между отделните линии. Всеки си играе неговия вид ганкино и няма никакъв синхрон с другите. „Сините“ си подават все едно са си сърдити. Не личи да има колектив, не се вижда концепция, нито пък стратегия. Точно обратното – виждаме един сборен организиран хаос, върху който едва ли може да се надгради.
В клуб от ранга на Левски спортно-техническото ръководство трябва да има визия за няколко сезона напред как иска да изглежда отбора. В резултат на управлението в последните години, такава няма. Да бъдем по-конкретни по постове.
След като извъртяха редица неуспешни варианти, на вратата „сините“ поне най-после разполагат със сигурен страж в лицето на Николай Михайлов. Но той е с договор до края на първенството. Ще му бъде ли предложен нов, до кога Левски иска да задържи националния страж в редиците си? След това, кой ще бъде готвен за негов наследник – Николай Кръстев ли ще бъде налаган сериозно или някой друг вратар отвън, като Даниел Кайзер, ако бъде привлечен например? Изобщо каква е дългосрочната визия за този толкова ключов пост?
След това, кой е по-добрият десен и кой по-добрият ляв бек? Във вчерашния мач играха Живко Миланов и Иван Горанов, като първият взе лентата на втория. И докато Жиката загатна за лидерските си качества и въпреки че има да наваксва, изглежда по-добра алтернатива на Цветкович, питаме се защо не играе Луи Нганиони, след като Горанов очевидно не е във форма, а французинът се представи повече от прилично при досегашните си появи на терена. И пак, липсва визия за бъдещето на този пост. Кои ще са титуляри, кои резерви, кои ще бъдат обигравани като алтернативи, юноши ли ще са и ако да, кои? Не е сериозно Левски да няма четирима взаимнозаменяеми бекове.
Тоталната липса на перспектива виждаме в най-ключовото звено на отбраната, а именно централните защитници – Рейш и Яблонски изглеждат като случайно попаднали на едно място. Първият тотално не се чувства удобно на тази позиция, а вторият изглежда все по-тромав, демотивиран, допуска наивни грешки и вместо да се бори за нов договор, доказва колко не може да даде повече на Левски. За съжаление. Защото от стълб в ариергарда и любимец на публиката, дали заради смяната на треньорите, дали заради скандала за уговорени мачове в родината му, дали заради изтичащия контракт, Яблонски вегетира в Левски, въпреки няколкото си мъжки намеси вчера. Изкара си глупав жълт картон и няма да бъде на разположение на Дерменджиев при тежкото гостуване на Черно море и при домакинството на Лудогорец. Пълна мъгла е с каква защитна формация ще играе Левски в тези критични мачове. И точно затова говорим – ако от няколко години „сините“ бяха клуб и отбор на място, трябваше да имат изградена резервна двойка централни бранители, плюс още един или двама талантливи юноши на същата позиция като алтернатива. Левскарите я докараха до там от селекции и селекцийки, че на старта на плейофите остават без чист титулярен централен бранител, а имат само преквалифицирания Рейш плюс юношите Деан Иванов и Томислав Папазов, които нямат записан един официален мач този сезон.
Толкова за защитата. Отиваме в халфовата линия, където се налагат Тиам и Райнов, които обаче все още нямат нужния синхрон. Левски няма силна двойка дефанзивни халфове, от които единият да е по креативен. Срещу Ботев Мартин опита няколко извеждащи подавания към фланговете, но от него се очаква много повече. Срещу „канарчетата“ върнат назад видяхме Давиде Мариани, чието място изобщо не е там. Въпреки ограничения си потенциал, швейцарецът изглежда най-полезният играч за отбора. Добре е поне, че в негово лице Левски най-после има успешен дузпаджия. Но в изълнението на корнери и свободни удари Мариани е с потресаващ КПД. То не е нагласяне, търкане, целуване на топката и накрая обикновено следва центриране на първа греда, което бива отбито, или изсипана топка в зона, където няма играчи в синьо. И тук ще наблегнем за липсата на визия – Дерменджиев не налага и не развива млад футболист като опция на позицията зад нападателя. Стаси Иванов, както и другите юноши само подтичват на загрявката и търкат пейката до Белмонт. А за реакцията на Мариани към треньора какво да кажем? Първо, че беше логична, защото сякаш само на швейцареца му се играеше, но точно той беше заменен. Второ, футболист на Левски да си позволи такова отношение към треньора, означава проблем. Учуденият поглед на Дерменджиев го издава.
Пак на терена. По левия фланг Паулиньо започва да вдига оборотите, но успешните му пробиви са малко. Взаимодействието му на крилото с Горанов не е токова успешно колкото преди, няма я динамиката и непредвидимостта в действията му. Като единствена положителна нотка отбелязваме включването на Еркебулан Сейдахмет по дясното крило. Безспорно талантлив играч, който е остър, разнообразен и ако бъде развит правилно, може да бъде добра инвестиция в бъдещето.
И пак да кажем, освен явно отписания Кабрал, защо освен Казахстанския Меси, Левски не налага своите таланти като опции в края на срещите? До кога „сините“ юноши ще играят за останалите отбори във Първа и Втора лига, ще правят асистенции и финтове, а Левски няма има резервно крило със свястно центриране, което да намери в последните минути спънатия буквално и преносно Буш? Или тотално излезлия от форма Валери Божинов? За какво изобщо влезе Вашчук? И ако Дерменджиев не го харесва, защо изобщо е на скамейката?
Като стигнахме до тежките тарани (като килограми, а на като позиция), не разбрахме защо по-тежкия бе сложен на уж по-раздвижената задна позиция, докато по принцип по-раздвижения Станислав Костов бе забит напред, където трудно можеше да получи топка? Нещо беше сбъркано в тактиката на Дерменджиев. Затова и „синята“ атака дори и с двама нападатели беше повече от ялова. Сякаш на Никола Попов му стана жал да гледа мъката на левскарите в противниковото наказателно поле и им даде една спорна дузпа от никаква ситуация, та да спрат да се мъчат. Не мисля, че отсъждането на рефера беше тенденциозно. Но беше много пресилено. Левски няма нужда от такива дузпи. Те, както видяхме, не могат да го спасят от собствената му несъстоятелност. Такава несъстоятелност, че Ботев си тръгна с точка от „Герена“ за пръв път от 1997 година! И то при положение, че игра без звездата си Тодор Неделев и с човек по-малко почти цяло полувреме.
Този Левски на Георги Дерменджиев няма физиономия, няма стилче, камо ли пък стил. Няма какво да те накара да чакаш следващия мач и да отидеш на стадиона. Зрителите няма какво друго да видят, освен едно голямо лутане и мачкане на топката. Обезверени, изнервени играчи, които сякаш нямат обща цел. Левски вместо да бъде граден от няколко години отбор, със стабилни, отработени алтернативи на всички постове, с постепенно интегрирани от няколко сезона юноши, в действителност разполага с отделни парчета от предишни неуспешни селекции – от българската такава на Ники Митов (Цветкович, Горанов, Буш), интернационалната на Делио Роси (Тиам, Кабрал, Паулиньо, Костов), още няколко други дошли покрай Нашименто и Фалшименто, плюс тримата български лидери от зимната подготовка – Ники Михайлов, Живко Миланов и Валери Божинов.
Сборна китка, да не кажем „кючек-асорти“, който не звучи нито като консервативната, но поне сигурна и концептуална Джокаторе-канцоне на сениор Роси, нито като агресивния балкански рок и метъл на Славиша Стоянович. Съставът на Левски изглежда като отломките на тяхното разбито наследство, което не носи вълнение на публиката, а се носи по вълните на течението, без да знае точно накъде.
Капитан Дерменджиев също сякаш не намира или не може да наложи идеите си за смислено и успешно плаване. Не виждаме почерка му, не виждаме иновацията му, не виждаме идеите му, не виждаме визията му – какъв отбор иска, как да играе, заучени ситуации поне да имаше отработени, някакви комбинации, захождания по крилата, активно дублиране на фланговете, скрити пасове нещо, този играч да дръпне нагоре, онзи да бъде наложен. А то нищо! Мъка и половина в синьо.
Да се чуди човек какво ги е тренирал бат’ Жоро две седмици?! Да се чуди човек, онези в Лудогорец сами ли са се научили да бъдат такива машинки, да играят толкова освободени, красиво, бързо, смислено, да имат почерк, да имат стил. Къде е почеркът на Дерменджиев в Левски? Няма го засега. Дано все пак треньорът да ни опровергае, да се окаже, че наистина му е трябвало време и да видим промяната. Дано, но засега положението изглежда по-скоро „Надали“.
Ако играе така, до края на първенството Левски ще събира все по-малко зрители, защото за такава игра не си заслужава да отделиш 4-5 часа от времето със семейството си в неделя вечер, за да отидеш на стадиона и вместо да се изкефиш, само да се ядосваш. Накрая за последните мачове, по трибуните остават само крайните мазохисти. А те все повече намаляват, защото на повечето левскари им омръзна да бъдат такива. Левски в момента няма нито визия, нито физиономия, която да те заведе на мач. Такава, каквато поне за малко имаше при Славиша Стоянович.
От този Левски на Дерменджиев не очакваме и нищо съществено до края на първенството. Успех ще е, ако не загуби третото място и класирането в Европа.
Всичко останало е в ръцете на Павел Колев и новото ръководство, което трябва да реши първо с Дерменджиев или без, ще гради нова стратегия. И според тази стратегия, какъв отбор ще прави Левски за следващите пет години. Тази стратегия трябва да е нещо повече от клишето „по-малко, но по-качествени чужденци и повече българи“. Да, и ако може да са пили от левскарското мляко, нали?
Говорим за стратегия спрямо всеки отделен пост – опитен българин ли ще е, талантлив чужденец ли ще е, юноша ли ще е, колко време ще бъде налаган и т.н. Изобщо, как искаме да изглежда Левски след 5 години? Със сигурност не така. Затова клубът трябва да заложи дългосрочен план, по възможност с един треньор, който да следва тази спортно-техническа стратегия. Или дори да има смяна на наставника, стратегията да не се нарушава.
Докато това не се случи ще трябва да се задоволим с гледането на този Левски. А за окото на „синия“ запалянко представянето изобщо не е задоволително. Нищо, той пак ще изтърпи до края на сезона. Въпросът е след това на „Герена“ най-после да започнат да мислят стратегически и да градят новия си отбор по ясни и непроменливи критерии с дългосрочна визия за бъдещето. Иначе светло бъдеще за Левски няма да има.