Един от най-великите български футболисти Христо Бонев – Зума завинаги ще бъде символ и емблема на родния си клуб „Локомотив“ (Пловдив). В интерес на истината обаче пред него е имало възможност да направи кариера и в двата най-титуловани български отбори – ЦСКА и Левски. Зума дори има няколко мача за „червените“, но така и не остава в тима. Още по-любопитен е фактът, че футболистът е бил натискан да облече екипа на големия съперник на Локомотив – Ботев, тогава с името Тракия.
Ето и цялата история:
През 1967 г. футболът в Пловдив търпи сериозна реформа – под диктовката на Градския комитет на БКП клубовете Спартак и Академик се обединяват с Ботев. Резултатът от този процес се казва Армейско физкултурно дружество Тракия. Работата ръководи партийният секретар Костадин Гяуров – Кочо. Идеята на пловдивските комунистически лидери е чрез Тракия да бъде увеличена футболната мощ на града и отборът да може да разруши двуполюсния модел на Левски и ЦСКА. С течение на годините се оказва, че това е химера.
Докато трае изграждането на новия клуб, от партията опитват да сложат жълто-черния екип на бъдещата голяма легенда на Локомотив (Пловдив) Христо Бонев. Зума, чийто прякор идва покрай анимационния филм за бръмбарчето Зум, е викнат в кабинета на Кочо Гяуров, където му е заповядано да премине в Тракия. Бащата на младия футболист обаче е категоричен: ако това се случи, ще се отрече от сина си чрез „Държавен вестник“. Усетили тътена от местенето на футболните пластове в Пловдив, от ЦСКА реагират веднага. От „Народна армия“ пращат луксозна волга, която да отмъкне Бонев по пантофи. Така и става, но за малко.
„Ръководството на ЦСКА действа светкавично. Беше топло юнско време. По обяд се прибирах в къщата на тъща ми, която се намира до едно площадче в Джумаята. Там спря една държавна волга, показаха ми заповед на Добри Джуров и ме тикнаха в колата. Изведоха ме от Пловдив по неасфалтирани пътища чак към Белово. Когато пристигнах в София, веднага ме настаниха в школата Чавдар“, спомня си Зума.
Армейците предлагат договор на пловдивската звезда, но той е категоричен – ще си изкара военната служба в ЦСКА, след което си се прибира под тепетата. Това, разбира се, не се харесва на генералите, но тогава се намесва д-р Стефан Божков. Стевето тъкмо е станал старши треньор на националния отбор. Той убеждава Бонев, че трябва да играе и не бива да остава за дълго извън терена, за да не провали кариерата си.
На 2 август 1967 г. Христо Бонев дебютира с червения екип. Той започва като титуляр с №8 на гърба в приятелския мач срещу турския Ескишехир на „Армията“. В ЦСКА Зума прави фамозен дует с Поета на футбола Димитър Якимов. Двамата плетат комбинации с неуловим дрибъл и често карат защитниците срещу тях да изглеждат като сбирщина квартални пиячи, излезли да поритат за здраве на поляната. Пловдивчанинът изкарва в столицата до края на октомври 1967 г. Военните от ЦСКА така и не успяват да го убедят да подпише. Говори се, че сагата около национала стигнала чак до бюрото на Тодор Живков.
Буквално минути преди дербито с Левски става ясно, че документите за уволнението от армията на звездата са готови. Все пак той излиза срещу „сините“ и така един от най-великите български играчи записва единствените си 90 минути в най-големия сблъсък в родния футбол. Очевидци свидетелстват, че Бонев играе на 100 процента в единственото си Вечно дерби, въпреки че добре знае, че билетът му за „Лаута“ е вече заверен. Зума е амбициран да вкара и в един момент стреля за гол, вместо да намери на чиста позиция крилото Цветан Атанасов. Топката обаче излиза в аут. За ЦСКА той записва шест официални срещи, в които бележи пет попадения.
Няколко години по-късно обаче Бонев е близо до трансфер в Левски. Покрай приятелството си с идола на левскарската публика Георги Аспарухов, Зума е на крачка да облече синята фланелка. Уви, трагедията с Гунди и Никола Котков на Витиня на 30 юни 1971 г. дава друг ход на историята. Бившият голмайстор на България разказва: „Наистина с покойния Гунди играхме заедно в националния отбор и на един лагер решихме да направим така, че за известен период да играем заедно. Тогавашният министър на вътрешните работи направи всичко, даже не е тайна, че бях назначен в службите на националната сигурност. Но смъртта на Гунди беше причината да си остана в Пловдив, тъй като за мен тогава нямаше да има никакъв смисъл да идвам в Левски“.Източник: Спортал