Дерменджиев тръгна със загуба

Националният ни отбор загуби с 0:1 от Парагвай в контролна среща, играна пред около 500 зрители на стадион „Васил Левски“. Двубоят беше неофициален дебют за новия селекционер Георги Дерменджиев, заменил Красимир Балъков. Героят от САЩ`94 се оттегли след загубата с 0:6 от Англия и подадената оставка от президента на БФС Борислав Михайлов.

Мигел Алмирон от Нюкасъл се разписа в 60-ата минута и това се оказа достатъчно на гостите да спечелят проверката. В нея парагвайците отправиха 20 удара към българската врата, а нашите едва четири.

След поражението националният ни отбор продължи лошата серия от мачове без победа – вече 12 поредни. В неделя „трикольорите“ ще имат нов шанс да я прекъснат. От 19:00 часа избраниците на Дерменджиев ще домакинстват на Чехия в последната си евроквалификация. Срещата ще бъде пред празни трибуни поради наказанието, наложено след расисткия скандал от мача с Англия.

Досега България и Парагвай бяха играли само един мач помежду си – нулевото равенство на световното първенство през 1998 година. Мачът тази вечер беше исторически. За първи път отбор от Южна Америка гостува у нас за двубой срещу „А“ националния ни тим.

Георги Дерменджиев заложи на доста по-различен състав в сравнение с последния мач на България – загубата с 0:6 от Англия на 14 октомври. В последната среща на предшественика му Красимир Балъков от първата минута започнаха само четирима играчи, които стартираха и срещу Парагвай – Ивелин Попов, Георги Терзиев, Георги Костадинов и Вандерсон.

Дебютантът Георги Георгиев беше титуляр на вратата при отсъствието на Пламен Илиев, който в дните преди контролата бе измъчван от болки в бедрото. Стражът на Лудогорец беше съхранен за евроквалификацията с Чехия в неделя.

31-годишният вратар на Славия изигра силен мач и на няколко пъти се намесваше решително след опасностите, създадени от парагвайците.

В този двубой липсваше и контузеният Антон Недялков, а друг основен защитник – Васил Божиков, остана резерва. На пейката бе и Кирил Десподов, който заедно с Божидар Краев се включи в игра в началото на второто полувреме. Другите, появили се на смяна, бяха Кристиан Димитров, Галин Иванов, Александър Цветков и 19-годишният Виктор Попов от Черно море, за когото това беше дебют за „А“ националния отбор.

В защитата пред Георгиев стартираха Страхил Попов, Терзиев, Божидар Чорбаджийски и Иван Горанов. Кристиян Малинов и Георги Костадинов – в центъра на терена, а по крилата – Вандерсон и Тодор Неделев. Ивелин Попов поведе атаката, а зад него нападаше Марселиньо.