Слабо и безидейно! Беларус на свали на земята с 2:1

654

Беларус победи България с 2:1 в световна квалификация от Група „А“. Селекцията на Петър Хубчев записа трето поражение в кампанията за Русия 2018. България взе трите точки от Беларус в първата среща в София след успех с 1:0 (гол на Ивелин Попов в 10-ата минута) и гръмкото 2:0 над Холандия след двете попадения на Спас Делев, но днес се провали на „Борисов Арена“. Неуспехът намали шансовете ни за класиране на Световното догодина в Русия. Лидери във временното класиране на Група „А“ с по 13 точки са Франция и Швеция, следват Холандия (10), България (9), Беларус е пети с 5 точки, а на дъното само с една е аутсайдерът Люксембург. В герои на мача се превърнаха Михаил Сиваков, който откри резултата в 33-ата минута от дузпа и Павел Савицки, решил всичко в 80-ата. Над всички тази вечер обаче беше Денис Лаптев. Нападателят на Шахтьор (Солигорск)  напълно надигра Чорбаджийски. Срещата започна предпазливо, през първия четвърт час липсваха интересни положения пред двете врати. В 14-ата бърза контраатака на домакините доведе до разбъркване в нашето наказателно поле, но без резултат. Секунди по-късно Алисейко изпълни добре пряк свободен удар, Николай Михайлов плонжира и изби в корнер. След 20-ата минута българите овладяха средата на терена, взеха инициативата и погледнаха по-смело към вратата на Сергей Черник.
В 21-ата минута Спас Делев изведе Станислав Манолев зад защитата на Беларус. Халфът стреля от малък ъгъл и Черник с мъка изби в корнер. Само 2 по-късно коварен изстрел на Делев затрудни Черник. Страничният съдия обаче вдигна флага за засада. В 32-ата минута Чорбаджийски повали Лаптев в пеналта и съдията Матей Юг посочи бялата точка – дузпа! Михаил Сиваков се нагърби с изпълнението и се разписа за 1:0! Това беше първи гол за защитника с националната фланелка. През последния сезон Сиваков беше съотборник на нашия Благой Георгиев в руския Оренбург.
Това беше първи гол, който допускат нашите национали след 244 минути „суха мрежа“. За последно те инкасираха попадение при 0:3 срещу Швеция в Стокхолм. Тогава Линдельоф оформи крайния резултат в 58-ата минута. Малко преди почивката Светослав Дяков получи глупав жълт картон за нарушение в средата на терена, който ще го извади от състава за следващата световна квалификация срещу Швеция в София.

След почивката българите опитаха натиск, но срещнаха истинска стена пред себе си. Добре организираната защита на домакините не допусна нито едно чисто положение пред своя страж. В 53-ата минута Спас Делев получи контузия в рамото и принудително напусна играта. На негово място влезе Гълъбинов. Малко след това Костадинов проби отдясно и сервира топката на непокрития Тонев. От границата на пеналта крилото на Кротоне би слабо в ръцете на Черник. В 68-ата минута Занев опита да изненада Черник, но стражът изби с тяло.
Фатална за нас се оказа 80-ата минута. Тогава Павел Савицки надбяга бавния и тромав Божиков, а после елегантно прехвърли безпомощния Михайлов. Топката се удари в напречната греда и спря зад голлинията – 2:0! В добавеното време Георги Костадинов се възползва от разбъркване в пеналта и с десния крак опъна мрежата за 2:1, но силите и минутите не стигнаха за изравняване.
Домакините прекъснаха серия от четири поредни загуби, в които дори не отбелязаха гол – 0:1 от Швейцария и 0:3 от Македония в контроли, и по 0:1 от България и 0:4 от Швеция в квалификациите. За последно Беларус вкара в контрола срещу Гърция на 9 ноември миналата година, когато спечели с 1:0 след гол на Палитевич в 14-ата минута. В продължение на 7 часа и 48 минути тимът от бившата СССР не беше се разписвал.
На 31 август приемаме „тре крунур“ на „Васил Левски“, а 3 дни по-късно гостуваме на Холандия.